W czym mogę pomóc?


Podstawowy zabieg podologiczny (pedicure specjalistyczny)

Podstawowy zabieg podologiczny (PZP) obejmuje usunięcie wszystkich zrogowaceń ze stóp — modzeli, odcisków, zgrubiałej skóry na piętach oraz opracowanie paznokci, czyli ich obcięcie, oszlifowanie oraz usunięcie skórek.

Co ważne, przed zabiegiem stóp się nie moczy. Są one dezynfekowane, a następnie spryskiwane odpowiednim preparatem zmiękczającym. Nadmiar naskórka usuwa się za pomocą skalpeli i specjalnych dłut. Jest to całkowicie bezbolesne.

Cena: 100-150 zł


Opieka nad osobami z zespołem stopy cukrzycowej

Stopy cukrzyka wymagają szczególnej opieki, gdyż cukrzyca często doprowadza do uszkodzenia drobnych nerwów i naczyń krwionośnych, co skutkuje słabszym ukrwieniem i zniesieniem czucia. W takie sytuacji nawet drobny kamyk czy szew ze skarpetki mogą doprowadzić do powstania odcisku, pod którym z kolei rozwija się owrzodzenie, w dalszej konsekwencji mogące doprowadzić do powstania martwicy, a nawet amputacji palców lub części kończyn. Sprawa jest więc poważna.

Dlatego ważne jest, by zrogowacenia regularnie usuwać, stopy często oglądać, a przed każdym wyjściem z domu, dokładnie sprawdzić but, czy nic się w nim nie znajduje.

W cięższych przypadkach współpracuję z Poradnią Stopy Cukrzycowej mieszczącą się przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.


Pielęgnacja paznokci zdrowych

Opracowanie paznokci zdrowych polega na ich przycięciu, oszlifowaniu i ewentualnym wypolerowaniu, a także na usunięciu skórek wokół paznokcia.

Cena: 40-80 zł


Pielęgnacja paznokci zmienionych chorobowo

W przypadku paznokci zmienionych chorobowo kluczowe jest ich odpowiednie oczyszczenie. Zwłaszcza, jeśli pod nimi występuje infekcja, co pozwoli na dobre dojście preparatu leczniczego do jej źródła, a także zapobiegie przenoszeniu się patogenu na inne osoby.

Doskwierać może także onycholiza, czyli oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska (co z sprzyja wdawaniu się infekcji) czy przerost paznokci, które wraz z wiekiem stają się coraz twardsze i w miarę wzrostu samodzielne ich skrócenie staje się niemożliwe.

Cena: 50-200 zł


Rekonstrukcja paznokcia

Stosuje się ją w przypadku utraty paznokcia lub jego części, zarówno w przypadku utraty trwałej, jak i tymczasowej. Rekonstrukcję wykonuje się za pomocą specjalnych mas lub żeli. Substancja taka świetnie imituje prawdziwy paznokieć, jednak poza funkcją estetyczną stanowi również ochronę dla łożyska, a także wyznacza odpowiednio tor wzrostu dla nowego paznokcia. Rekonstrukcja taka musi być pod ścisłą kontrolą podologa i należy bezwzględnie przestrzegać czasu jej noszenia.

Cena: 60-100 zł


Korekcja wrastającego lub wkręcającego paznokcia za pomocą klamer ortonyksyjnych

Wrastający lub wkręcający się paznokieć może powodować ogromne dolegliwości bólowe oraz pojawianie się ran. Jest to stan, w którym paznokieć zmienia swój tor wzrostu (np. z powodu wadliwej biomechaniki, nieprawidłowego obcinania, niedopasowanego obuwia, nadmiernej wagi, czynników genetycznych) i dla otaczających go wałów paznokciowych staje się elementem drażniącym. Wszelkie rany mogą być wrotami dla drobnoustrojów, dlatego terapię wrastających paznokci należy rozpocząć jak najszybciej.

Nowoczesne metody ortonyksji dają szeroki wachlarz możliwości pomocy, oferując kilkanaście systemów korekcyjnych dostępnych na polskim rynku. W przeciwieństwie do metod chirurgicznych, terapia klamrą jest bezbolesna i nie zmusza do rezygnacji z aktywności. Klamrę adekwatną do danego przypadku dobiera podolog.

Cena: 150 zł


Usunięcie krwiaka podpaznokciowego

By usunąć krwiak, paznokieć nawierca się specjalnym frezem, co pozwala na ewakuację zalegającej pod nim treści i niesie natychmiastową ulgę. Zabieg taki należy wykonać na świeżo, maksymalnie do tygodnia od powstania hematomu (krwiaka). Należy go usunąć, gdyż pozostająca pod paznokciem krew stanowi doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów.

Cena: 50 zł


Wspomaganie terapii infekcji i pobieranie materiału do badań mikrobiologicznych

We współpracy z lekarzami wspomagam terapię leczenia infekcji bakteryjnych i grzybiczych, istniejących zarówno na skórze, jak i pod paznokciem, a także brodawek wirusowych.

Badanie laboratoryjne pozwoli na sprawdzenie jakie gatunki mikroorganizmów zadomowiły się na skórze lub paznokciu, dzięki czemu możliwe będzie łatwe i szybkie dobranie celowanego leczenia, co jest szczególnie istone w przypadku ran, które od dłuższego czasu nie chcą się goić.


Indywidualne częściowe ortezy silikonowe

Ortezy niwelują takie przypadłości jak: paluch koślawy, kostka krawca, palce młotkowate, młoteczkowate i szponiaste, palec jeździecki. Ich zaletą jest to, że są wykonywane indywidualnie dla każdego Klienta, dopasowując się do jego schorzenia. Masa silikonowa jest wysoce kompatybilna ze skórą, co zmniejsza ryzyko odparzeń, które często pojawiają się przy ortezach żelowych, seryjnych, które nie niwelują deformacji w pełni.

Cena: 30-60 zł


Indywidualne ortezy termoformowalne (wkładki)

Niwelują m.in. takie wady jak: rozejście się główek kości śródstopia, płaskostopie poprzeczne i podłużne, stopa koślawa, stopa szpotawa, stopa arkadowa, a także pozwalają na prawidłowe ustawienie kości piętowej po ewentualnych urazach stóp, co ma kluczowy wpływ na postawę całego ciała. Wkładki te poprawiają przewodnictwo neuronalne oraz niwelują zły wpływ, jaki na nasz organizm ma utwardzone podłoże, co daje niezwykły komfort chodzenia. Zaletą jest także ich łatwe i szybkie wykonanie.

Cena: 250 zł


Badanie podoskopowe

Badanie takie odbywa się na specjalnym sprzęcie, czyli podoskopie. Pozwala ono na zdiagnozowanie wad stóp oraz nadmiernej wiotkości i hipermobilnści (nadruchomości) stawów. Jest etapem przygotowującym do dobrania odpowiednio wyprofilowanej wkładki indywidualnej lub ortezy częściowej.

Cena: 50 zł


Terapia nadpotliwości

Przyczyny nadpotliwości mogą być różne, może ją wywoływać zarówno stres jak i choroby, pojawia się w okresie dojrzewania. Nadmierne pocenie stóp niestety sprzyja rozwojowi takich chorób jak grzybice, brodawki wirusowe, a także choroby bakteryjnej zwanej keratolizą dziobatą. Terapia polega na regularnym wykonywaniu zabiegów podologicznych oraz na dobraniu odpowiednich preparatów leczniczych. W przypadku, gdy nadpotliwość wywołują choroby wewnętrzne takie jak np. nadczynność tarczycy czy nadmierna waga, należy oczywiście zająć się leczeniem przyczyny pierwotnej.


Dobór odciążeń i opatrunków

Każda rana potrzebuje odpowiedniego opatrzenia — obojętnie czy jest to rana świeża, czy przewlekła, należy dobrać do niej odpowiedni opatrunek i ewentualne odciążenie. Zwłaszcza w przypadku ran trudno gojących się, kiedy to znaczenie ma zarówno materiał, z jakiego opatrunek jest wykonany, jak i zawarty w nim składnik aktywny, dostosowany do charakteru i etapu gojenia się rany. Również część miejsc po usuniętych zrogowaceniach i brodawkach należy odpowiednio odciążyć, co wspomaga ich terapię i zmniejsza ryzyko nawrotów.

Cena: 10-60 zł


Konsultacja podologiczna

Jeśli nie jesteś pewien co dolega twoim stopom, niepokoi cię jakaś deformacja lub zmiana na paznokciu lub skórze — zapraszam na konsultację podologiczną. Rozwiążemy problem lub przekieruję Cię do odpowiedniego lekarza. Konsultacja jest bezpłatna, jeśli zostanie wykonany zabieg.

Cena: 50 zł


Jeśli nie znalazłeś wśród zabiegów tego, czego potrzebujesz — zadzwoń! Zobaczymy, co da się zrobić!